Jak kłaść płytki ceramiczne? Płytki ceramiczne to lekki i praktyczny materiał wykończeniowy, często spotykany w prywatnych domach oraz instytucjach. Ma wiele zalet, w tym łatwość w pielęgnacji, wytrzymałość i odporność na obciążenia mechaniczne. Niemniej jednak, aby powłoka mogła posiadać wszystkie swoje zalety, konieczne jest jej prawidłowe położenie. Przede wszystkim należy wybrać płytkę ceramiczną, która harmonijnie wpasuje się w projektowaną przestrzeń i zdecydować o sposobie montażu. W wąskim pomieszczeniu z wysokimi ścianami najlepiej układać płytki poziomo, aby pomieszczenie wydawało się szersze. Pamiętaj, aby rozważyć kładzenie płytek ceramicznych w obszarach przylegających do różnych wbudowanych urządzeń. Nie będzie zbyteczne dodanie ciekawego dekoru do ceramicznego tła.
Jak kłaść płytki ceramiczne – wyrównanie powierzchni?
Do uszczelnienia szwów i pęknięć w podstawie konieczna jest szpachla. Zaleca się układanie płytek ceramicznych na płaskiej powierzchni, ponieważ odkształcenia spowodują zwiększenie zużycia kleju do płytek. Ponadto różnice będą widoczne wizualnie. Poziomowanie można wykonać na różne sposoby: na wylewkach podłogowych mokrych, suchych, półsuchych lub przy użyciu posadzki samopoziomującej. Różnice w poziomie podłoża w nowych budynkach mogą wynosić od 3 do 20 cm, średnia to 7 cm. Oznacza to, że w najniższym punkcie mieszkania będzie 7 cm, a w najwyższym co najmniej 3 mm, jeśli stosuje się wylewkę cementowo-piaskową.
W pierwszym etapie musisz przygotować pomieszczenie do pracy: usuń wszystkie zanieczyszczenia, zbierz drobny kurz za pomocą odkurzacza. Zazwyczaj podłogi we wszystkich pokojach są doprowadzone do tego samego poziomu, więc musisz znaleźć punkt zerowy. A jest nim najwyższe miejsce na podłodze w pokoju lub w całym mieszkaniu. Wszystko zależy od tego, czy konieczne jest wyrównanie poziomu podstawy we wszystkich pomieszczeniach. W punkcie zerowym wylewka będzie najcieńsza. Za pomocą lasera punktowego ustawiamy poziomą linię na wszystkich ścianach pomieszczenia. Nakładamy początek taśmy mierniczej na podłogę i mierzymy odległość w różnych narożnikach pomieszczeń. Jeśli przenosimy urządzenie do innych pomieszczeń, bierzemy wysokość, która była początkowo używana. Dla wygody znaki można nakładać na ściany za pomocą markera. Miejsce, w którym wysokość będzie minimalna, uważa się za wartość zerową.
Oznaczenia dla schematu układu podczas układania płytek ceramicznych
Przed ułożeniem płytek ważne jest oszacowanie położenia elementów na powierzchni. Można to zrobić na papierze lub zaznaczyć na podłodze. Układ służy dwóm celom: zminimalizowaniu cięć oraz określeniu położenia szwów.
Wygląd podłogi zależy od sposobu układania:
- Tradycyjny (klasyczny) – najbardziej uniwersalny sposób, dobrze nadający się do każdego pomieszczenia i łatwy do wykonania dla początkujących. Płytki ceramiczne mogą być prostokątne lub kwadratowe. Dzięki tej metodzie szwy przebiegają bez przemieszczeń.
- Ukośny może być używany tylko z kwadratowymi płytkami. Dzięki tej metodzie wzrasta liczba skrawków. Na ścianach płytka ma kształt trójkąta, a pożądane jest, aby wielkość tych kawałków była taka sama ze wszystkich stron.
- Z przesunięciem – może być ukośny lub prostopadły do ścian. W tym przypadku uzyskuje się szew podobny do muru. Do tej metody potrzebujesz prostokątnej płytki.
- W jodełkę – taki sposób układania imituje parkiet. Układ jest trudny dla początkujących glazurników i wymaga dużego doświadczenia.
Podczas układania płytek podłogowych ważne jest, aby wziąć pod uwagę lokalizację elementów z wystrojem. Przed rozpoczęciem pracy warto położyć płytki na podłodze. Układ można rozpocząć od najbardziej widocznego narożnika lub od wizualnego środka pomieszczenia.
Przygotowanie kleju do układania płytek ceramicznych
Klej do płytek należy dobierać w zależności od warunków temperaturowych i wilgotnościowych w pomieszczeniu. Na mokrych obszarach lepiej jest dawać pierwszeństwo związkom o niskiej absorpcji wody. Przed przygotowaniem kleju zaleca się zapoznanie się z instrukcją na opakowaniu, ponadto każdy klej ma swoje własne oznaczenie.
Do mieszania potrzebny jest czysty pojemnik, do którego należy dodać wodę, a następnie wsypać suche składniki. Ta procedura jest konieczna, aby zapobiec tworzeniu się grudek. Roztwór miesza się szpachelką lub mikserem, musi osiągnąć konsystencję gęstej śmietany. Klej można nakładać na trzy sposoby. Aby to zrobić, potrzebujesz szpatułki z gładką krawędzią i grzebienia. Klej trzeba nałożyć na podłoże i na płytkę.
Jak kłaść płytki ceramiczne na powierzchnię?
Najpierw kładziemy tylko całą płytkę, przyciętą przyklejamy na końcu. Aby osadzić płytkę na zaprawie, użyj gumowego młotka. Jeśli płytka ma delikatną powłokę dekoracyjną, stukanie można wykonać ręcznie. Sprawdzamy, przykładając poziomicę w różnych kierunkach. W szwy wstawiamy krzyżyki, aby wielkość szczelin była wszędzie taka sama. Dla początkujących preferowane jest stosowanie systemów poziomowania, ponieważ pozwalają one nie tylko zachować rozmiar szwu, ale także ustalić tę samą wysokość płytki.
Przycinanie płytek ceramicznych
Do cięcia ceramiki można użyć przecinaka do płytek, szlifierki, noża do szkła, zaostrzonego wiertła. Na płytce zaznacz linię cięcia, oznaczenie musi pokrywać się z oznaczeniami na narzędziu. Nacięcie wykonuje się rączką na wałku, następnie jedną połowę płytki odłamuje się naciskając dźwignię. Przy cięciu ukośnym lepiej zrobić sobie przerwę rękoma, a łukowaty element wykonuje się ceramicznymi frezami.
Fugowanie
Fugę nakłada się po stwardnieniu kleju, zwykle proces ten trwa jeden dzień, ale do tego momentu ważne jest, aby mieć czas na wykonanie kilku operacji. Płytkę należy umyć, jeśli klej wyschnie na powierzchni płytki, trudno będzie go usunąć. Lepiej jest nakładać fugę miękkim gumowym narzędziem, ponieważ metal może pozostawić uszkodzenia na płytce. Po wtarciu mieszanki w szwy, resztki fugi należy zmyć gąbką.