Remont mieszkania – o czym pamiętać?

Remont mieszkania – o czym pamiętać? Planując remont mieszkania o czym pamiętać? Najtrudniej jest zacząć. Aby przetrwać remont przy jak najmniejszych stratach czasu, wysiłku i pieniędzy, ważne jest, aby wiedzieć, co robić i w jakiej kolejności. Sam zdecyduj, jaki rodzaj napraw chcesz wykonać. Na tej podstawie sporządź kosztorys, zaplanuj fundusze, zastanów się nad ilością niezbędnych materiałów budowlanych i wykończeniowych, narzędzi. Uwzględnij tutaj koszt pracy ekipy budowlanej i zostaw część środków na różne nieprzewidziane sytuacje. Musisz określić, jaki kolor farby lub jakie płytki ceramiczne na ściany i na podłogę preferujesz itd.

Kto wykona remont mieszkania?

Wiele zadań można wykonać samodzielnie, ale jeśli nie masz doświadczenia, lepiej powierzyć skomplikowane prace specjalistom. Ostatecznie pozwoli to zaoszczędzić na przeróbkach i rozwiązywaniu problemów. Nie musisz samodzielnie kupować materiałów, drogiego sprzętu i narzędzi. Dodatkowo praca profesjonalnego zespołu to gwarancja, że na nowym suficie nie pojawią się pęknięcia wynikające z nieprzestrzegania zasad i technologii malowania, a świeże płytki w łazience pozostaną nienaruszone. Lepiej powierzyć montaż drzwi i okien, wylewkę podłogową, prace hydrauliczne i biały montaż ekipie budowlanej. Możesz samodzielnie zaplanować aranżację wykończenia ścian i podłóg, ale wykonanie remontu lepiej zostawić dla profesjonalistów.

Remont mieszkania – przygotowanie pomieszczeń

Pierwszym krokiem do wykonania remontu mieszkania jest przeanalizowanie jego zakresu. Wyremontować całe mieszkanie czy jedno lub kilka oddzielnych pokoi? Czy remontować należy tylko pomieszczenia mieszkalne – salon i sypialnie, czy w kontekście remontu bardziej złożone obszary, takie jak łazienka i kuchnia? Co należy zrobić w każdym pokoju, ponieważ może się to różnić: czy trzeba zmienić podłogę i okna, czy po prostu pomalować ściany i sufit i kupić nowe meble?

Przed rozpoczęciem remontu musisz pomyśleć o tym, gdzie przechowasz wszystkie swoje rzeczy. Ważne jest, aby odpowiednio zapakować delikatne przedmioty, a kosztowności umieścić w bezpiecznym miejscu. Zasłony i dywany również muszą być dobrze zapakowane, aby nie wchłaniały kurzu budowlanego. Jeśli po remoncie nie chcesz czyścić mebli, owiń je specjalną folią.

Kolejność prac podczas remontu mieszkania

Remont mieszkania - o czym pamiętać?
Remont mieszkania – o czym pamiętać?

Staraj się trzymać zaplanowanego planu pracy.

Instrukcje krok po kroku pomogą Ci nie przegapić ważnych punktów:

 • Wykonanie pomiarów mieszkania. Szczegółowy plan pozwoli prawidłowo rozłożyć budżet, obliczyć czas pracy i koszty pracy.
 • Przeprowadzenie demontażu. Jeśli planowana jest przebudowa, pierwszą rzeczą do zrobienia w procesie remontu jest wyburzenie i wzniesienie ścian działowych.
 • Poprowadzenie elektryki. Oprócz lokalizacji gniazd nie zapomnij o konieczności ułożenia kabla do podłączenia TV i Internetu.
 • Wymiana lub ułożenie nowych podłączeń do pralki, kanalizacji i ogrzewania.
 • Zainstalowanie okien i drzwi wejściowych. Nie usuwaj z nich folii do czasu zakończenia brudnych napraw.
 • Remont sufitów i ścian. Sufity napinane wykonywane są na końcowym etapie remontu.
 • Zrobienie wylewki podłogowej. Należy pamiętać, że wylewka cementowo-piaskowa wiąże się w ciągu jednego dnia, a powłokę można na nią nałożyć nie wcześniej niż dwa tygodnie później. W tym samym momencie możesz rozważyć ułożenie ciepłej podłogi.
 • Remont łazienki. Po zamontowaniu wanny płytki układa się tak, aby można było wykonać idealne spoiny.
 • Usuwanie gruzu budowlanego po zakończeniu pracy.
 • Wykończenie sufitu i ścian (tapety, panele, malowanie). Grzejniki są instalowane w pobliżu gotowych ścian.
 • Oprócz wanny instalowanie hydrauliki (krany, muszla klozetowa, umywalka).
 • Układanie listwy przypodłogowej.
 • Instalowanie drzwi wewnętrznych.
 • Instalowanie zestawu kuchennego i podłączenie sprzętu AGD.
 • W końcowych etapach montuje się gzymsy, zewnętrzne wyłączniki i gniazda oraz instaluje oprawy oświetleniowe.
 • Przeprowadzenie generalnego sprzątania mieszkania, ustawianie mebli.

Remont mieszkania przez ekipę budowlaną

 • Układanie płytek ceramicznych.Takie prace wymagają odpowiednich umiejętności.
 • Wymiana lub instalacja kanalizacji. Rury muszą być ustawione pod pewnym kątem, okablowanie musi być wykonane prawidłowo, mieszacze muszą być ustawione tak, aby nie zostały zerwane przez silne ciśnienie wody.
 • Elektryk. Tutaj na ogół potrzebna jest osoba z uprawnieniami, aby wykonać całe okablowanie zgodnie z normami i przepisami bezpieczeństwa. Pamiętaj, że niewłaściwie ułożone przewody są bardzo częstą przyczyną pożarów.
 • Montaż okien i drzwi. Nieprawidłowe zainstalowanie okien może prowadzić do wyjątkowo katastrofalnych konsekwencji.
 • Tworzenie sufitów napinanych. Wymagają specjalnego sprzętu, którego po prostu nie możesz mieć.

Odpady budowlane

Tak, usuwanie odpadów budowlanych należy załatwiać z wyprzedzeniem, a nie wtedy, gdy już się nagromadziły. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, w których musisz wyburzyć ściany, zmienić płytki ceramiczne i wymienić instalację wodno-kanalizacyjną. Zastanów się z wyprzedzeniem, gdzie i jak pozbędziesz się odpadów. Obecnie istnieją specjalne firmy, które za niewielkie pieniądze zajmują się usuwaniem odpadów budowlanych. Mogą zapewnić Ci kontener, do którego możesz wrzucić wszystkie odpady, po czym wywiezie je specjalny samochód.